ქალები, კაცები და გენდერული თანასწორობა — რა სიტუაციაა საქართველოში?
DALL·E
გენდერული თანასწორობა საქართველოში კვლავ ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან და აქტუალურ სოციალურ საკითხად რჩება. ის ზეგავლენას ახდენს არა მხოლოდ ქალებისა და კაცების სოციალურ, პოლიტიკურ და ეკონომიკურ ცხოვრებაზე, არამედ განსაზღვრავს ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების, სოციალური სამართლიანობისა და ეკონომიკური ზრდის მიმართულებებსაც.
Contents
მართალია, ბოლო წლებში საქართველომ პროგრესი განიცადა გენდერული თანასწორობის პოლიტიკების, კანონმდებლობისა და ინსტიტუციური მექანიზმების გაუმჯობესებაში, მაგრამ ეს ფორმალური მიღწევები ხშირად არ შეესაბამება საზოგადოებრივი ნორმებისა და მოლოდინების პროგრესირების ტემპს. ტრადიციული შეხედულებები ჯერ კიდევ მყარად არის გამჯდარი საზოგადოებაში — და ზოგიერთ სფეროში, როგორიცაა ოჯახური როლები და პოლიტიკური მონაწილეობა, შეინიშნება პატრიარქალური ნორმების გაძლიერების ტენდენციაც. სწორედ ამიტომ, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმის გაანალიზება, თუ როგორ აღიქმება გენდერი ყოველდღიურ ცხოვრებაში მთელი ქვეყნის მასშტაბით.
ამ სტატიაში მიმოვიხილავთ 2024 წლის ორ მნიშვნელოვან კვლევას:
• გენდერული თანასწორობის მიმართ დამოკიდებულებების კვლევას საქართველოში (GEAS), რომელიც ჩაატარა გაეროს ქალთა ორგანიზაციამ (UN Women). მასში გამოკითხულია 1 238 რესპონდენტი (16+ წლის) მთელი საქართველოს მასშტაბით, პირისპირ გამოკითხვის მეთოდით. კვლევა ფოკუსირებულია გენდერულ სტერეოტიპებსა და საზოგადოებრივ ნორმებზე ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში.
• IMAGES კვლევასკაცები, ქალები და გენდერული ურთიერთობები საქართველოში, რომელიც განხორციელდა გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) მიერ. მასში გამოკითხულია 2408 რესპონდენტი (18+ წლის), პირისპირი ინტერვიუს მეთოდით. ეს არის გრძელვადიანი კვლევის ნაწილი, რომელიც ერთმანეთს ადარებს 2013, 2019 და 2024 წლების მონაცემებს და აანალიზებს გენდერული თანასწორობის აღქმას, ოჯახურ როლებს, ლიდერობასა და ძალადობას, რათა გამოავლინოს დამოკიდებულებების ცვლილებები დროთა განმავლობაში.
ერთად, ეს ორი კვლევა ქმნის გენდერული დინამიკის საკმაოდ სრულყოფილ სურათს საქართველოში. ამ სტატიაში მიმოვიხილავთ ამ მხრივ არსებულ მთავარ ტენდენციებს, წინააღმდეგობებსა და პოლიტიკურ გამოწვევებს, ასევე ვისაუბრებთ შესაძლო რეკომენდაციებზე მომავალი პროგრესისთვის.
გენდერული თანასწორობისა და სოციალური ნორმების აღქმა
საქართველოს მოსახლეობის შეხედულებები გენდერული თანასწორობის შესახებ აერთიანებს როგორც პროგრესს, ისე არსებულ გამოწვევებს. GEAS კვლევის მიხედვით, 47% ფიქრობს, რომ ქვეყანაში გენდერული თანასწორობა მიღწეულია, რაზეც კაცებისა (48%) და ქალების (47%) შეხედულებები თითქმის იდენტურია. ამ მოსაზრებას არ ეთანხმება 41%.
აღსანიშნავია, რომ IMAGES კვლევის მიხედვით, გენდერული უთანასწორობის აღქმა შემცირებულია — თუ 2019 წელს გამოკითხულთა 58.7% ფიქრობდა, რომ გენდერული უთანასწორობა საქართველოში მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენდა, 2024 წელს ეს მაჩვენებელი 38.7%-მდე შემცირდა. თუმცა, იმ მოსაზრებას, რომ ქალთა უფლებების გაფართოება კაცებისთვის დანაკარგია, უფრო მეტი ადამიანი იზიარებს:
• 18.7% თვლის, რომ ქალების მიერ უფლებების მოპოვება კაცებისთვის მათ დაკარგვას ნიშნავს (2019 წელს — 10.3%).
• 20.7% ფიქრობს, რომ ქალთა დასაქმება კაცებს სამუშაო ადგილებს ართმევს, რაც, 2019 წლის 7.6%-იან მაჩვენებელთან შედარებით, თითქმის სამჯერ გაიზარდა.
მიუხედავად იმისა, რომ გენდერული თანასწორობის მხარდაჭერა იზრდება, ეკონომიკური შიშები მის მიმართ წინააღმდეგობას ასაზრდოებს, რაც შრომის ბაზარზე ცვლილებების მიმართ საზოგადოებაში არსებულ შეშფოთებას ასახავს.
IMAGES კვლევა ასევე აჩვენებს, რომ ქვეყანაში ჯერ კიდევ მტკიცედაა შენარჩუნებული ჰომოფობიური დამოკიდებულებები, თუმცა წინა წლებთან შედარებით შესამჩნევი პროგრესია. მაგალითად, 2024 წლის მონაცემებით:
• ქალების 55.1% და კაცების 64.5% ამბობს, რომ არასდროს ეყოლებოდა ჰომოსექსუალი მეგობარი (2018 წელს ამას ქალების 54.1% და კაცების 80.7% ამბობდა);
• ქალების 58.7% და კაცების 66.6% ამბობს, რომ ჰომოსექსუალებს არ უნდა ჰქონდეთ ბავშვებთან მუშაობის უფლება (2019 წელს ამას ქალების 63.9% და კაცების 82.8% ამბობდა);
• ქალების 57.5% და კაცების 66.1% ამბობს, რომ მათთვის უხერხული იქნებოდა ჰომოსექსუალი შვილის ყოლა (2019 წელს ამას ქალების 73.5% და კაცების 82.6% ამბობდა);
სურათი 1 (IMAGES) — პროცენტული მაჩვენებლები რესპონდენტებისა, რომლებიც ეთანხმებიან ან სრულიად ეთანხმებიან ჰომოსექსუალობასთან დაკავშირებულ შეხედულებებს
რაც შეეხებათ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს, მათ მიმართ საერთო დამოკიდებულება უფრო მიმღებლობითია, თუმცა 2019 წელთან შედარებით მცირედი გაუარესება შეინიშნება:
• ქალების 26.9% (2019 — 25.9%) და კაცების 32.4% (2019 – 27.4%) აცხადებს, რომ ვერ ეყოლებოდა შშმ მეუღლე ან პარტნიორი;
• ქალების 19.2% (2019 — 12.8%) და კაცების 25.1% (2019 — 15.1%) მიუთითებს, რომ შშმ შვილის ყოლა მათთვის უხერხული იქნებოდა.
განათლება
განათლება ბიჭებისა და გოგოებისთვის ერთნაირად მნიშვნელოვნადაა აღქმული, თუმცა საზოგადოებრივი ნორმები მაინც ახდენს გავლენას შესაძლებლობებსა და კარიერულ გზებზე. GEAS კვლევის მიხედვით, 88% არ ეთანხმება მოსაზრებას, რომ ბიჭების უმაღლესი განათლება გოგოებისაზე მნიშვნელოვანია, მაგრამ ბევრი ფიქრობს, რომ მათი თემი უპირატესობას მაინც ბიჭების განათლებას ანიჭებს, განსაკუთრებით რეგიონულ დასახლებებში და ეთნიკური უმცირესობების ჯგუფებში. ეს იმაზე მიანიშნებს, რომ ფორმალური თანასწორობა არსებობს, მაგრამ სოციალური მიკერძოებები მაინც რჩება.
► მიუხედავად იმისა, რომ უმრავლესობა ქალების უმაღლეს განათლებას მხარს უჭერს, 71%-ის აზრით, ქალებმა კარიერაზე მეტად ოჯახზე უნდა გაამახვილონ ყურადღება, რაც ზღუდავს მათ პროფესიულ არჩევანს.
სურათი 2 (GEAS) — რამდენად ეთანხმებით ან არ ეთანხმებით შემდეგ მოსაზრებებს
რეალური პროგრესისთვის აუცილებელია გენდერული ბალანსის უზრუნველყოფა ყველა საგანმანათლებლო მიმართულებაში და საზოგადოების შეხედულებების შეცვლა ქალების როლთან დაკავშირებით. მიუხედავად იმისა, რომ ახალგაზრდა თაობა უფრო ღიაა თანასწორობისადმი, საზოგადოებრივი მიკერძოებები მაინც ზღუდავს ქალების შესაძლებლობებს საქართველოში.
სამსახური და დასაქმება
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს მოქალაქეების უმრავლესობა ქალების დასაქმებას მხარს უჭერს, ტრადიციული შეხედულებები კვლავ ზღუდავს მათ შესაძლებლობებს. GEAS კვლევის მიხედვით, 83% ფიქრობს, რომ ქალის დამოუკიდებლობისთვის მნიშვნელოვანია სამსახურის ქონა, თუმცა, 48%-ის აზრით, ეკონომიკური კრიზისის დროს კაცებს უნდა მიენიჭოთ დასაქმების პრიორიტეტი. გარდა ამისა, 75% მიიჩნევს, რომ ზოგიერთი პროფესია ქალებისთვის შეუფერებელია, რაც პროფესიების გენდერული ნიშნით სეგრეგაციას აძლიერებს.
ქალების კარიერულ განვითარებას ასევე ზღუდავს სოციალური მოლოდინები. 71%-ის აზრით, ქალებმა ნაკლები უნდა იმუშაონ და ყურადღება ოჯახზე გაამახვილონ, ხოლო 69% ფიქრობს, რომ დედის მუშაობა ბავშვებისთვის საზიანოა, მაშინ როცა მამების შემთხვევაში ეს მხოლოდ 16%-მა აღნიშნა.
სურათი 3 (GEAS) — რამდენად ეთანხმებიან ამა თუ იმ მოსაზრებას ადამიანები.
► აღსანიშნავია, რომ რეგიონული განსხვავებები აქაც შესამჩნევია — რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობა და ეთნიკური უმცირესობები უფრო მეტად უჭერენ მხარს კაცების დომინანტურ დასაქმებას, ხოლო ქალაქებში, განსაკუთრებით თბილისში, უფრო მეტად უჭერენ მხარს სამუშაო გარემოს თანასწორობას.
ლიდერობა და მონაწილეობა
ქალების პოლიტიკური მონაწილეობის მხარდაჭერა იზრდება, თუმცა სკეპტიციზმი კვლავ არსებობს. IMAGES-ის მიხედვით, კაცების 54.1% მხარს უჭერს გენდერულ კვოტირებას (2019 წელს – 44.4%), თუმცა ფოკუს ჯგუფებში ბევრი კვლავ მიიჩნევს, რომ წარმატება დამსახურებით უნდა მიიღწეს და არა — გენდერული მექანიზმებით. ამასთან, ქალების 71.6% და კაცების 51.8% ფიქრობს, რომ ქალების პოლიტიკური ჩართულობის ზრდა ქვეყნისთვის სასარგებლო იქნება. ეს მაჩვენებლები 2019 წელთან შედარებით თითქმის არ შეცვლილა.
ქალების პოლიტიკაში მონაწილეობის მთავარ ბარიერად ოჯახური ვალდებულებები რჩება: GEAS-ის მიხედვით, 49% სწორედ მათ ასახელებს პირველ დაბრკოლებად, ხოლო 27% – ტრადიციულ გენდერულ როლებს. მხოლოდ 9% მიიჩნევს, რომ არანაირი ბარიერი არ არსებობს. უფროსი ასაკის და რეგიონებში მცხოვრებლები უფრო ხშირად აღიქვამენ ოჯახურ ვალდებულებებს ქალების პოლიტიკური მონაწილეობისთვის შემზღუდველ ფაქტორად. ფოკუს ჯგუფებში ბევრი კაცი ამბობს, რომ ქალები ნაკლებად შეეფერებიან პოლიტიკას გადაწყვეტილებების ემოციურად მიღებისა და მზრუნველობის პასუხისმგებლობის გამო.
GEAS-ის მიხედვით, მოსახლეობის 43% ფიქრობს, რომ ქალ პოლიტიკოსებს კაცები თანასწორად არ ექცევიან, მაშინ როცა 46% მიიჩნევს, რომ ქალი პოლიტიკოსები კაცებს სამართლიანად ეპყრობიან — ეს ორმაგი სტანდარტის მაგალითია. IMAGES-ის მიხედვით, ბევრი კაცი ქალების პოლიტიკაში ნაკლებ წარმომადგენლობას ლიდერული თვისებების ნაკლებობას მიაწერს.
ამ სტერეოტიპებს მედიაც ამყარებს: GEAS-ის თანახმად, 69% ამბობს, რომ კაცები მედიაში წარმოჩენილები არიან ლიდერებად და მარჩენლებად, ხოლო 64%-ის აზრით — ქალები დედებად და მზრუნველებად.
IMAGES-ის მიხედვით, პოლიტიკური აქტიურობა ორივე სქესისთვის დაბალია, თუმცა განსხვავებული ფორმით გამოიხატება:
• კაცები (33.3%) უფრო ხშირად ესწრებიან საპროტესტო აქციებს, ვიდრე ქალები (27.6%), რაც ფორმალურ პოლიტიკაში მათ პოზიციას ამყარებს;
• ქალები (17.1%) კი უფრო მეტად გამოთქვამენ საკუთარ აზრს სოციალურ, რელიგიურ და პოლიტიკურ თემებზე, ვიდრე კაცები (13.8%).
მიუხედავად იმისა, რომ გენდერული თანასწორობის მხარდაჭერა იზრდება, ფესვგადგმული სტერეოტიპები და ოჯახური მოლოდინები კვლავ ზღუდავენ ქალების ლიდერობის შესაძლებლობებს.
ქორწინება და ოჯახური ცხოვრება
ორივე კვლევა ცხადყოფს, რომ საქართველოში ოჯახური ცხოვრება კვლავ ტრადიციული გენდერული როლებით არის ფორმირებული — განსაკუთრებით გადაწყვეტილების მიღების, ბავშვებზე ზრუნვის, საოჯახო საქმისა და ფინანსური პასუხისმგებლობის მხრივ. მიუხედავად იმისა, რომ ახალგაზრდებსა და ურბანულ მოსახლეობაში პროგრესის ნიშნები ჩანს, სოციალური მოლოდინები კვლავაც ქალებს აკისრებს მზრუნველობისა და საოჯახო საქმიანობის ძირითად ტვირთს.
GEAS-ის მონაცემებით, კაცების 60% მიიჩნევს, რომ ოჯახში საბოლოო სიტყვა მათ უნდა ეკუთვნოდეთ, ხოლო ქალების მხოლოდ 45% ეთანხმება ამ მოსაზრებას. პარალელურად, IMAGES-ის მონაცემებით, ოჯახში მამაკაცის ავტორიტეტის მხარდაჭერა კვლავ იზრდება — 2024 წელს ამ დებულებას მოსახლეობის 57.2% ეთანხმებოდა, მაშინ როცა 2019 წელს ეს მაჩვენებელი 49.6% იყო. ამასთან, დებულების მომხრე კაცების წილი თითქმის უცვლელია, ხოლო ქალების შემთხვევაში 13 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი.
უფროსი ასაკის ადამიანები და რეგიონებში მცხოვრებლები უფრო ხშირად უჭერენ მხარს კაცის დომინირებას გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში, მაშინ როცა ახალგაზრდები და ქალაქის მაცხოვრებლები გადაწყვეტილებების თანასწორუფლებიანობას ანიჭებენ უპირატესობას.
► აღსანიშნავია, რომ კაცების 61.7% თვლის, რომ მეგობრების შერჩევის უფლება უნდა ჰქონდეთ, თუნდაც ცოლი წინააღმდეგი იყოს, მაშინ როცა იგივე უფლებას ქალებისთვის მხოლოდ კაცების 44.6% უჭერს მხარს.
რაც შეეხება ფინანსურ გადაწყვეტილებებს, IMAGES-ის მონაცემებით, აქ კაცები კვლავ დომინირებენ, თუმცა ზოგი წყვილი ფინანსებს თანაბრად განკარგავს:
• კაცების 66.6% და ქალების 65.6% ამბობს, რომ დიდი ფინანსური გადაწყვეტილებები (მაგალითად, მანქანის ან სახლის ყიდვა) პარტნიორთან ერთად მიიღეს;
• ამავდროულად, ყოველი მეხუთე ქალი აღნიშნავს, რომ ასეთ გადაწყვეტილებებს ქმარი მარტო იღებს, ყოველდღიური ხარჯების შემთხვევაში კი ამას ადასტურებს ქალების მხოლოდ 11.9%;
• ქალების მესამედი აცხადებს, რომ მათი პარტნიორი ოჯახში ერთადერთი მარჩენალია, ხოლო კაცების მხოლოდ 6.6% ამბობს იმავეს თავიანთ ცოლებზე.
GEAS-ის მონაცემებით, ქართველების უმრავლესობას (75%) სჯერა, რომ ისინი თავად წყვეტენ, თუ ვისზე იქორწინონ, თუმცა ამ მხრივ ქალებს, მათი რწმენით, უფრო ნაკლები ავტონომია აქვთ (68%, კაცების 83%-თან შედარებით).
ბავშვზე ზრუნვა და საოჯახო საქმეები
მიუხედავად გარკვეული პროგრესისა, ბავშვზე ზრუნვა კვლავ ქალების პასუხისმგებლობად რჩება (GEAS):
• მოსახლეობის 56% მიიჩნევს, რომ როცა ბავშვი ავადაა, დედამ უნდა აიღოს შვებულება და მას მიხედოს;
• მოსახლეობის 52% ფიქრობს, რომ ბავშვის მოვლა მთლიანად დედის მოვალეობაა;
• კაცების 73.4% თვლის, რომ ბავშვის გამოკვება, დაბანა და საფენის გამოცვლა დედის საქმეა, რაც 2019 წელთან შედარებით გაზრდილი მაჩვენებელია (68.5%-დან).
საოჯახო საქმეებიც ისევ ძირითადად ქალებზეა კონცენტრირებული (იხ. სურათი 4): ქალების 90% თავად რეცხავს და ალაგებს, 80% კი საჭმელს ამზადებს. წყვილების მხოლოდ 40% აცხადებს, რომ ბავშვის მოვლის საკითხები თანაბრად აქვთ განაწილებული, სახლის შეკეთება კი კვლავ კაცის საქმედ მიიჩნევა (60%). მეორე მხრივ, ქალებისა და კაცების მესამედი ამბობს, რომ გადასახადების გადახდა კაცის მიერ ხდება.
მიუხედავად ასეთი უთანასწორობისა, კაცების 85.3% და ქალების 77.1% ამბობს, რომ კმაყოფილები არიან საქმეების განაწილებით. თუმცა, ქალების 13.1% უკმაყოფილებას გამოთქვამს, მაშინ როცა კაცებს შორის ეს მაჩვენებელი მხოლოდ 5.8%-ია.
ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ ბავშვზე ზრუნვაში მამების ჩართულობის მხრივ 2019 წელთან შედარებით დადებითი ტენდენცია (IMAGES) ფიქსირდება ბავშვის ბანაობისა (18%) და ბავშვის დაძინების (17.9%) თვალსაზრისით, თუმცა მიუხედავად წინა წლებთან შედარებით გაუმჯობესებისა, ეს მონაცემები მაინც ცხადყოფს, რომ ბავშვზე ზრუნვა არსებითად ქალის/დედის მოვალეობაა, კაცებს კი მხოლოდ დამხმარე ფუნქცია აკისრიათ.
სურათი 4 (IMAGES) — პროცენტული მაჩვენებლები ქალი და კაცი რესპონდენტებისა, რომლებიც აცხადებენ, რომ, ტრადიციულად, ქალის საქმედ მიჩნეულ სამუშაოებს, ძირითადად, ასრულებენ ქალები, კაცები ან თანაბრად ინაწილებენ
აღსანიშნავია, რომ IMAGES კვლევაში გამოკითხულთა ბავშვობაზე საუბრისას გამოიკვეთა, რომ მამები და ოჯახის სხვა კაცი წევრები საოჯახო საქმეებში მინიმალურად იყვნენ ჩართული:
• რესპონდენტთა 70%-მა (როგორც ქალებმა, ასევე კაცებმა) განაცხადა, რომ მათი მამები იშვიათად ამზადებდნენ საჭმელს, ალაგებდნენ სახლს ან რეცხავდნენ ტანსაცმელს;
• 40% ამბობს, რომ მათი მამები იშვიათად უვლიდნენ მათ ან მათ და-ძმას, ხოლო მხოლოდ 14%-მა აღნიშნა, რომ მამა ყოველდღიურად იყო ჩართული ბავშვების მოვლაში.
კაცების მონაწილეობა უფრო მაღალი იყო ფინანსურ ან ლოგისტიკურ საქმეებში: რესპონდენტთა მესამედი იხსენებს, რომ მამები ოჯახისთვის საჭირო ნივთებს ყიდულობდნენ ან პერიოდულად ეხმარებოდნენ საოჯახო საქმიანობაში.
ეს მიგნებები ასახავს ტრადიციულ გენდერულ როლებს, სადაც ქალები ძირითადად საოჯახო საქმეებზე იყვნენ პასუხისმგებელნი, ხოლო კაცები — ფინანსურ უზრუნველყოფაზე.
► კვლევამ ასევე გამოავლინა, რომ რესპონდენტებს შორის ბავშვობაში კაცები ქალებთან შედარებით უფრო მეტად ხდებოდნენ ფიზიკური ძალადობის სამიზნე: კაცების მეხუთედი ამბობს, რომ მოზარდობის პერიოდში მშობლებმა სახლში სცემეს ან სილა გააწნეს. ასეთი გამოცდილება ქალების მხოლოდ 13.7% ჰქონდა.
გენდერული მოლოდინები ბავშვებში
საინტერესოა, რომ, GEAS-ის მიხედვით, ტრადიციული გენდერული როლების მორგება ადრეული ასაკიდანვე შეინიშნება (იხ. სურათი 3). მართალია, ბიჭებისთვისაც და გოგოებისთვისაც ორ ყველაზე მთავარ თვისებად შრომისმოყვარეობა და პასუხისმგებლობის გრძნობა სახელდება, თუმცა გოგოების შემთხვევაში მესამე დომინანტური თვისება კარგი მანერებია (47%), რაც ბიჭების შემთხვევაში ბოლო ადგილზეა (39%), ხოლო ბიჭების მესამე დომინანტური თვისება დამოუკიდებლობაა (56%), რაც გოგოების შემთხვევაში იკავებს ბოლო ადგილს (40%).
► ქალების 46% მიიჩნევს, რომ გოგოებისთვის მნიშვნელოვანია დამოუკიდებლობა, რასაც კაცების მხოლოდ 33% ეთანხმება.