“ძალიან ხშირია მსგავსი შემთხვევები და საქმეთა გაჭიანურება სასამართლოში. ეს არის მათი [სასამართლო სისტემის] უდიდესი შავი ლაქა. არ იხილავენ სასამართლოები მოკლე დროში საქმეებს, რაც რეალურად, ძალიან აზიანებს საქმეს”.
22 თვე განხილვის მოლოდინში
კადრი ვიდეოდან / TV პირველი
გაჭიანურებული მართლმსაჯულების პრობლემის წინაშე აღმოჩნდა მოქალაქე გვანცა ქველაძეც, რომელმაც სასამართლოს ხელმძღვანელის მხრიდან მასზე განხორციელებული ძალადობის შემდეგ მიმართა. გვანცა ჰყვება, რომ 2023 წლის ივნისში სტაბმა “რეზონში” მუშაობისას მისმა უფროსმა, რეზო რაზმაძემ სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. ამის ამსახველი კადრები თავდაპირველად გვანცას მეგობარმა ფეისბუქგვერდზე განათავსა, სადაც ჩანს, რომ რაზმაძე მას ჯერ “მათხოვარს” უწოდებს, შემდეგ კი მობილურ ტელეფონს აგდებინებს ხელიდან.
ინციდენტიდან რამდენიმე დღეში გვანცა ნეტგაზეთთან ჰყვებოდა მომხდარის დეტალებს და იხსენებდა, თუ როგორი დისკრიმინაციული ფრაზებით მიმართავდა მას რაზმაძე.
“სამსახურში მივედი, შემოვიდა რეზო რაზმაძე, უფროსი, და პირდაპირ დაიწყო ჩემი მიმართულებით, გვანცა, შენ ღორო. გუშინ რატომ არ დაასუფთავე ესო, წადი, მომშორდი სამსახურიდან, და გადმოვიდა შეურაცხყოფაზე პირდაპირ. მეუბნებოდა, ჩამოთრეულო გლეხო, რას ჰგავხარო.
ეს დეტალი მინდა დამატებით გამოვყო, რომ მე ბავშვობის ასაკში დამწვრობა მივიღე და გარკვეული ნაიარევები მაქვს სხეულზე. იმდენად მტკივნეულია ამ ფაქტის გახსენება და ამაზე ხაზის გასმა… ეს რომ ეთქვა ადამიანისთვის, რომელსაც არ აქვს ნაიარევი სახეზე, სხვა ამბავია, მაგრამ ეს იყო პირდაპირი დისკრიმინაცია ჩემი ნაიარევიდან გამომდინარე. ვცადე სიტუაციის განმუხტვა, მაგრამ არ ჩერდებოდა და მეძახდა, “გლეხო, ჩამოთრეულო” და სხვა უშვერი სიტყვებით მლანძღავდა”, — იხსენებდა გვანცა.
ინციდენტიდან 22 თვეა გასული. გვანცა მედია აპრილთან აღნიშნავს, რომ გამოძიება დასრულებულია და საქმე სასამართლოსთვისაა გადაცემული, თუმცა პროცესი ჯერაც არ დაძრულა. მისი თქმით, 20 იანვარს მიიღო ინფორმაცია, რომ სასამართლო სხდომა, სადაც საქმის ორი მოწმე უნდა დაეკითხათ, ბრალდებულის ავად ყოფნის მიზეზით გადადეს.
ამ ეტაპზე, რეზო რაზმაძეს აღკვეთი ღონისძიების სახით 2 000-ლარიანი გირაო აქვს შეფარდებული. თავად გვანცა კი მხოლოდ მომხდარიდან 20 თვის შემდეგ, 2025 წლის იანვარში დაიკითხა.
რატომ ჭიანურდება საქმეები, სად არის პრობლემის სათავე?
დემოკრატიის ინდექსი – საქართველოს თავმჯდომარის, ეკატერინე ციმაკურიძის თქმით, როცა პრობლემის მიზეზებზე იყო საუბარი, როგორც სასამართლო, ისე პოლიტიკური ხელისუფლებიდან მთავარ და ერთადერთ გამოწვევად მოსამართლეების არასაკმარისი რაოდენობა სახელდებოდა.
თუმცა კვლევით გამოიკვეთა, რომ მიზეზი მხოლოდ ეს არ არის. ამას ადასტურებს ის, რომ ევროსაბჭოს წევრ რამდენიმე ქვეყანაში, სადაც მოსამართლეთა დატვირთულობა მაღალია, სასამართლოები საქმეთა ნაკადს იმაზე უკეთ უმკლავდებიან, ვიდრე საქართველოს სასამართლოები ნაკლები დატვირთვის პირობებში. კვლევის თანახმად, საქართველოში ზოგიერთი სასამართლო ნაკლები დატვირთვის პირობებშიც კი ვერ უმკლავდება საქმეთა ნაკადს მეტად დატვირთულ სასამართლოზე ეფექტურად.
რადიო თავისუფლება
ეკატერინე ციმაკურიძე ამბობს, რომ ზოგიერთი მექანიზმი, რომელიც შეიძლება სასამართლოთა განტვირთვისთვის იქნას გამოყენებული, სხვა მიზნებს ხმარდება, მათ შორის — პოლიტიკურს. მას ამის ერთ-ერთ მაგალითად მივლინება მოჰყავს.
“ხშირია შემთხვევები, როცა მოსამართლეს უფრო მეტად დატვირთული სასამართლოდან მიავლენენ ისეთ სასამართლოში, რომელიც ნაკლებად დატვირთულია. ეს არალოგიკური გადაწყვეტილებები პირდაპირ მიანიშნებს იმაზე, რომ მივლინების გამოყენების მიზანი განტვირთვა არ არის. რაღაც სხვა მიზნები აქვთ. ხანდახან ეს მიზანი არის ის, რომ კონკრეტული საქმე კონკრეტულმა მოსამართლემ განიხილოს და არა შემთხვევით შერჩეულმა. შეიძლება ასეთი მიზანი იყოს ისიც, რომ რომელიღაც მოსამართლე, რომელმაც კარგად გამოიჩინა თავი სისტემის მიმართ მორჩილების კუთხით, დააწინაურონ, მაგალითად, პირველი ინსტანციიდან აპელაციაში გადაიყვანონ, ან რეგიონიდან თბილისში და ზოგადად, მისთვის უფრო ხელსაყრელ პირობებში”.
იმას, რომ ამ პრობლემას პოლიტიკური ელფერიც აქვს, კვლევის ფარფლებში ფოკუსჯგუფით გამოკითხული ადვოკატებიც უსვამენ ხაზს. კითხვაზე, რატომ ვერ ხდება მოსამართლეების მატება სისტემაში, გამოკითხულთა ნაწილი სასამართლო მენეჯმენტის მხრიდან ახალი კადრების მიმართ “პოლიტიკურ უნდობლობას” ასახელებს.
“იმის მიზეზი, თუ რატომ არ იღებენ სასამართლოში საკმარისი რაოდენობით ახალ კადრებს, არის მათი სანდოობა. შეიძლება ადამიანი კარგი იურისტი იყოს, მაგრამ პოლიტიკური ნდობა არ აქვს”, — ამბობს ერთ-ერთი რესპონდენტი.
ეკატერინე ციმაკურიძე განმარტავს, რომ საქმის გაჭიანურება მოსამართლეთა დისციპლინური დარღვევის ერთ-ერთი სახეა. ასეთ დროს საქმის განხილვა იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში უნდა დაიწყოს, თუმცა რეალობა ისაა, რომ როგორც წესი, ამას არანაირი შედეგი არ აქვს და პასუხისგებაში არავინაა მიცემული.
“იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიდგომა არის, რომ არ არსებობს ფორმა, არ არსებობს დარღვევა, დარღვევის შინაარსი, რომლის გამოც მოსამართლე აგებდა პასუხს. ეს ნიშნავს იმას, რომ ხელოვნურად ხდება ამ პრობლემის შენარჩუნება. ერთი მხრივ, იმიტომ, რომ სისტემა არ იქმნება, რომელიც მოსამართლეს განტვირთავს და მეორე მხრივ, იმიტომ, რომ თუ განტვირთულ მდგომარეობაში მოსამართლე მაინც აგვიანებს საქმის განხილვას, ის არასდროს იქნება პასუხისგებაში მიცემული. ეს ნიშნავს, რომ სისტემა ეუბნება მოსამართლეს, როგორც გეტყვით, ისე მოიქეციო. ხან გააჭიანურე საქმე, თაროზე შემოდე, ხან კიდევ ძალიან დააჩქარეო. ასეთი შემთხვევებიც არის, გვინახავს, როცა უჩვეულოდ სწრაფად ხდება საქმის განხილვა ამ გადატვირთულ პირობებში, რაც კიდევ უფრო მეტ ეჭვებს იწვევს”, — აღნიშნავს ის.
ეკა ამბობს იმასაც, რომ სასამართლო პროცესების გაჭიანურება აწუხებს ყველას, ვისაც ამ სისტემასთან აქვს შეხება. საქმის გონივრულ ვადაში განხილვა ადამიანის უფლებაა, ხოლო დროში გაწელილი პროცესი მართლმსაჯულების ეფექტიანობას კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს, რასაც საბოლოოდ სასამართლო სისტემის მიმართ საზოგადოების უნდობლობამდე მივყავართ.
რა შეიძლება იყოს გამოსავალი
ეკა ციმაკურიძე გაჭიანურებული მარლთმსაჯულების პრობლემის აღმოფხვრის გზებზეც გვესაუბრა და ამისთვის ევროპის ქვეყნების მაგალითი მოიყვანა, სადაც, მისი თქმით, ყოველწლიურად ამონიტორინგებენ, თუ სად ჩნდება “საცობი” და ამის მიზეზებს სწავლობენ. პრობლემათა იდენტიფიცირების შემდეგ, საქართველოსგან განსხვავებით, რეაგირებას იმის შესაბამისად ახდენენ, თუ რა კატეგორიის საქმეებთან აქვთ საქმე.
პრობლემის მოსაგვარებლად რეკომენდაციები გაცემულია დემოკრატიის ინდექსი  — საქართველოს კვლევაშიც. დოკუმენტის თანახმად, საქმეთა გაჭიანურების პრობლემა გააზრებულ უნდა იქნეს მასშტაბურ და მრავალი მიზეზით გამოწვეულ მოცემულობად. პრობლემის მოსაგვარებლად კი ორგანიზაცია შემდეგ რეკომენდაციებს გამოყოფს:
• საქმეთა მართვა თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში უნდა იქნას მოყვანილი;
• საპროცესო კანონმდებლობა გაუმჯობესდეს, მათ შორის, არარეალისტური ვადები შეიცვალოს, პროცესის მართვის ეფექტიანობის გაუმჯობესების მიზნით, სხდომათა გადადების პრევენცია მოხდეს. საქმეზე მოსამართლის მხრიდან ადრეული და უწყვეტი კონტროლის დაწესების და საქმეთა დაგეგმვის მიზნით მოსამართლის და მხარეთა ურთიერთთანამშრომლობის პრინციპები მკაფიოდ აისახოს საპროცესო კანონებში. ამასთან, შეიძლება მკაფიოდ გაიწეროს მოსამართლის მიერ მხარეებთან ერთად პროცესუალური კალენდრის შედგენისა და მისი შესრულების კონტროლის მექანიზმები;
• შემუშავდეს საქმის განხილვის დაჩქარების მიზნით გატარებული ღონისძიებების ეფექტების გაზომვისა და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკა;
• სასამართლო სტატისტიკის წარმოების და პროაქტიური გამოქვეყნების მეთოდოლოგია გადაიხედოს და განახლდეს;
• საქმეთა განხილვის შუალედური და საერთო ვადები გამოითვალოს/გამოქვეყნდეს და პერიოდულად განახლდეს;
• გაანალიზდეს ადამიანური რესურსების საჭიროება და შესაბამის ოდენობამდე შეივსოს, არსებული რესურსი ეფექტურად იქნას გამოყენებულილ;
• საქმეთა განზრახ გაჭიანურების გამო პროფესიული პასუხისმგებლობის დაწესების საკითხზე პროფესიული გაერთიანებებს შიგნით დისკუსია დაიწყოს;
• საჭიროა საქმის განხილვის დამაჩქარებელი და გაჭიანურების კომპენსატორული მექანიზმების შემოღება.
დემოკრატიის ინდექსი — საქართველოს მიერ მომზადებული კვლევა სრულად ხელმისაწვდომია აქ.